Boty, botky, botičky

BOTY. Není snad větší ženské závislosti a zároveň míry uspokojení, než vplutí do nových, nablýskaných botiček, které jsme si právě přinesly domu v novotou vonící krabici. Nejlíp i s kabelkou. To se však také odvýjí od výše stresu, naštvanosti, zmaru či blbé nálady, která nás dostihla a my si zkrátka koupí nových topánoček děláme dobře. Anebo prostě jen tak! Jak jde totiž o boty, nemáme my ženy slitování. A to dokonce ani nad stavem svého účtu, nedostatkem jídla či tichou domácností, která hrozí, pokud si takhle před výplatou prostě uděláme dobře.

nick-karvounis-43425

Typickou boto-závislačkou je Carrie ze Sexu ve městě. Její až chorobná boto-láska a to hlavně k lodičkám Manola Blahnika se stala díky seriálu kultovní a nutno říci, že v 90. letech už tak značně úspěšného Blahnika neuvěřitelně zpopularizovala.

Nemůžeme vynechat ani stříbrné Zlaté hromnice z režijního debutu Zdeňka Trošky Bota jménem Melichar, po kterých v 80. ale i 90. letech toužila snad každá „poberťačka bláznivá“.

O neposlušných teniskách pěje Lucie Bílá, o botech proti lásce (v originále These Boots Are Made For Walkin) Yvonne Přenosilová a o střevíčkách jako ze zlata Ivana Pavlová.

Moje střevíčky jsou jako ze zlata, když je mám, připadám si hrozně bohatá.

1895

zdroj: Baťa

V českých luzích a hájích nemůžeme opomenout původem rodinnou firmu s dlouholetou ševcovskou tradicí – Baťa, která byla založena třemi sourozenci již v roce 1894 v tehdejším československém městě Zlíně a svým proaktivním přístupem a s mottem “Náš zákazník, náš pán” dosáhla globálního věhlasu.

Za zmínku také stojí, že festival Colours of Ostrava letos poprvé spojil síly se společností Baťa a výsledkem je limitovaná kolekce speciálních „festivalových“ bot – pohodlných, elegantních a designových tenisek. O jejich podobu, která odráží „coloursovskou“ barevnost a pestrost, se postarali hudebník a vizuální umělec Milan Cais (Tata Bojs) a ostravské studio Kantors Creative Club.

COLOURS_BATA_SHOES_1200x900px-(1)

zdroj: CoO

Oslavou ženského obutí je také kniha Shoes autorky Lindy O´Keefeové, kterou mám na čestném místě ve své knihovně. Lodičky, sandálky, pantoflíčky. Kniha s více než 1000 fotografií představuje nejrůznější střevíčky v nejrůznějších barvách, seznamuje s fascinujícími fakty, obdivuhodnými obuvníky i brilantními botami.

boty1

Boty zkrátka milujeme! A zřejmě tomu nikdy nebylo jinak. Takže až na vás zas padne blbá nálada, vezměte obuvnictví útokem a udělejte si radost. Nebo klidně jen tak! Ten pocit z nových botiček za to přece stojí.

Vaše botoholička P.

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky