Čaj rum bum

Kafe nepiju. Sice kavárny miluji pro jejich atmosféru a všude linoucí vůni kávy, ale jsem čajová. Nejradši mám zelený a černý, dále není nad čerstvé „čaje“ ze zázvoru, máty či různých dalších bylinek. Pochmurné počasí doslova vybízí k zahřátí u teplého šálku nápoje, který obvykle vzniká louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě.

Mátový čaj

Svazek čerstvé máty operte, otrhejte a vložte do konvice. Zalijte vařící vodou a nechte přibližně 5 minut louhovat. Kromě máty můžete ještě přidat také med či citronovou kůru.

Účinky: léčí zažívací obtíže, zmírňuje křeče a napětí svaloviny střevní stěny, uvolňuje ucpaný nos a osvěžuje dech, podporuje trávení, zabraňuje překyselení žaludku a pálení žáhy, rozpouští žlučové kameny, zklidňuje nevolnost a mořskou nemoc.

21

Zázvorový čaj

Asi 2 centimetry zázvorového kořene oloupejte škrabkou na brambory, zázvor nastrouhejte na hrubším struhadle, vhoďte do vroucí vody a nechte 10 minut odstát.

Účinky: zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny v zažívacím ústrojí, pomáhá proti zvracení (říhání, pálení žáhy, nadýmání apod.), utišuje svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů, ulevuje od křečí průdušek při nachlazení a chřipce, při bolestech v krku, má antiseptické, protizánětlivé a analgetické účinky.

27

Brusinkový čaj

Dvě čajové lžičky sušených plodů brusinky zalijte vroucí vodou a nechte 20 minut louhovat. Pak ještě plody rozmačkejte a důkladně přeceďte. Přislaďte agáve sirupem, javorovým sirupem nebo medem.

Účinky: chrání močové cesty, pomáhá při průjmových obtížích, dezinfikuje trávící trakt.

Ledový citrónový čaj

Do džbánku vložte 3 ks sáčky kvalitního černého či ovocného čaje, med a přilejte citronovou šťávu, zalijte studenou vodou a nechte v lednici do druhého dne vychladit, během luhování několikrát promíchejte. Druhý den sáčky s čajem vytáhněte a čaj podávejte s ledem a kolečky citrónu.

16

Kdo má chuť na něco ostřejšího a potřebuje zahřát tělo i duši, může si do čaje přidat rum, griotku nebo červené víno, příp. i jiný alkohol. Podobnými nápoji se v minulosti při dlouhých platbách zahřívali námořníci, ale dejte si pozor, ať takové „čajíčkování“ nepřepísknete. 😉

Čaj ze mne uvolňuje nápady, které dřímají v hlubinách mé duše. – Lev Nikolajevič Tolstoj

Vaše čajová P.

23

zdroj: TEEKANNE

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky