Jak zahnat kocovinu

Blíží se Silvestr a s ním i zřejmě pořádná kocovina. Ač poslední dobou všichni kolem mě (včetně mě), zarytě trvdí, že už na ty prvoplánové ožíračky nejsou stavěný, a už třeba dáváme přednost zábavě v soukromí, moc dobře víme, že i tak nám bude špatně. Poletucha vám přináší pár zaručených tipů, jak vyzrát na tu nepříjemnou záležitost, která je s přibývajícím věkem horší a horší a říká se jí ranní kocovina.

23

1. Dostatek tekutin 
Pijte a pijte hodně. Nikoliv však alkohol ale vodu! Nesladkou a pokud možno i bez bublinek. Vodou zapíjejte alkohol už v průběhu vašeho party večera, další sklenku si dopřejte před spaním a sklenici vody vypijte taky hned, jak se probudíte.

2. Tučné jídlo
Do fast foodu na pořádnou prasárničku si zajděte už před samotným večírkem, nikdy nepijte nalačno! Také na samotnou kocovinu zabírají tučná jídla, jelikož „chrání“ proti překyselení žaludku. Pokud jste ve stravě střídmější, dopřejte si zdravé tuky v podobě  olivového oleje např. v zeleninovém salátu, vydatné snídani apod.

29

3. Vyprošťovák
První ranní pivo ztlumí hlad receptorů dožadujících se dalšího alkoholu. A zároveň dodá tělu potřebné tekutiny a ionty, které se z těla vyplavily kvůli přemíře pití. Pokud vám to však zdvihá kufr, raději na tuto metodu zapomeňte.

4. Káva, příp. káva s citronem
Silná ranní káva vás postaví na nohy a mnoho lidí si ji proto dopřává už i na závěr večera v hospodě. Kofein je „protijedem“ alkoholu. Zároveň odvádí z těla tekutiny, takže nezapomeňte na již zmiňovaný dostatek vody a také bacha na překyselený žaludek.

26

5. Silný vývar
Na nohy vás může postavit i silná polévka, která přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Nejlepší je silný hovězí vývar či klasická česnečka.

6. Colové nápoje
Dodají tělu rychlé cukry a zároveň  příjemně osvěží.

7. Ledové mléko či zmrzlina
Mléko neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i mléčnou či smetanovou zmrzlinu, která i příjemně osvěží a zchladí. Dáte-li přednost mléku, zkuste koktejl z tohoto nápoje, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.

28

8. Acylpyrin, ibuprofen – léky na bolest
Léky nejsou zpravidla doporučovány, jelikož je to další zátěž pro zažívací trakt. Přesto často saháme po růžových pilulkách, abychom se zbavili třeštící se hlavy  i bolesti svalů a kloubů.

9. Rozpustné multivitaminy
Velké dávky rozpustných vitaminů vás mohou vzkřísit, podobně jako do vody vymačkaná citronová šťáva. Pokud však trpíte zažívacími potížemi, vitaminy nebo citron vám mohou ublížit, protože jsou kyselé.

10. Zázvor
Zázvor je vynikající koření, které funguje také jako bylinný lék, který výrazně mírní účinky nevolnosti. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalejete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte.

27

11. Bylinné čaje
Mátový, řebříčkový či heřmánkový čaj uklidní zažívání, játra i žlučník. Přidáte-li do nich navíc med, dodáte tělu ztracené cukry a zbavíte se třeba i nepříjemné zimnice.

12. Čerstvý vzduch, pohyb, sprcha
Chůze na čerstvém vzduchu a studená sprcha vám okysličí krev a měla by zmírnit následky kocoviny.

13. Vydatný spánek
Vyčerpané tělo si potřebuje dostatečně odpočinout, aby znova posílilo.

29

14. Další babské rady – syrové vejce, míchaná vajíčka, kyselé okurky, kompot, ovesná kaše, rajčata

15. Vůbec nepít! 🙂

Ať chceme, či nechceme – radou nad zlato – je zkrátka: Alkohol vůbec nepít! 😀

Tak si užijte bujaré silvestrovské veselí a ať vám není příliš špatně!

Na zdraví si pojďme dát, potom spát, potom bát se, když střízlivým – Ester Kočičková

Vaše P.

PS: Mně teda na kocovinu nejlépe zabírá zmiňovaná zmrzlina, kterou mi před lety doporučila má kamarádka, která pracovala v hotelu v centru Prahy, kde měli léčení kocoviny u mladých opojených turistů na denním pořádku. A musím říct, že to opravdu funguje. Tak chlastu zdar a zmrzlině obzvlášť. 😀

29

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky