Marie Terezie

Na Nový rok se veřejnoprávní televize vždycky vytasí s nějakou novinkou a jinak tomu nebylo ani letos, kdy ČT hned 1.1. a 2.1. odvysílala dvoudílný film Marie Terezie, který vznikl jako ambiciózní česko-slovensko-rakousko-maďarský projekt a ve všech zmiňovaných zemích zatím sklízí úspěch.

Historii mám ráda, takže jsem se na tuhle dějepisnou telenovelu těšila a celkem jsem se ani nezklamala (opomenu historická fakta). Aspoň mi to znova připomnělo, jak silné a inspirativní bytosti my ŽENY jsme a jaká je to škoda, že nevládneme světu, protože by pak určitě nebylo ani tolik válek (sama Marie Terezie během svého panování byla ve válce, kterou však proti ní vedli zas jen muži, kteří se nesmířili s Pragmatickou sankcí a nástupnictvím  – ženy – Marie Terezie na trůn) ani jiné neshody, které jsou přiživeny především mužským egem a pudem lovce-dobyvatele. My ženy jsme totiž především MATKY (bez ohledu na to, zda máme či nemáme vlastní děti), máme víru, cit a intuici, chráníme, pečujeme, rozhodujeme a za své ‚plémě‘ hrdě bojujeme.

„Nikdy nezapomínejte, že průměrný mír je lepší než úspěšná válka.“ – Marie Terezie

Dvoudílný snímek sice vyobrazuje mladičkou Marii Terezii v její ranější a naivnější fázi, kdo však dával alespoň chvíli pozor v hodinách Dějepisu, moc dobře ví, že jde o jednu z největších panovnic evropské historie, která kromě vládnutí pevnou rukou a zavádění řady průkopnických reforem, zvládala být vzornou matkou svých 16 dětí (dospělého věku se dožilo jen 11 z nich) a manželkou své životní lásky Františka I. Štěpána Lotrinského.

Televizní minisérii najdete nyní na iVysílání České televize, odkaz zde.

uvodni_01

zdroj: Česká Televize

Mějme v sobě aspoň kousek této konzervativní reformátorky, vždyť nám všem historicky koluje v žilách. Vaše P.

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky