Orientální Istanbul

Istanbul patří mezi cestovateli k nejoblíbenějším a nejhezčím místům na světě (v žebříčku nejlepších destinací na Tripadvisoru pravidelně obsazuje 1. či 2. místo, na kterém se střídá s marockým Marrákešem, který jsem navštívila loni, takže odškrtnuto a nemohu jinak než souhlasit;).

21

 

Orientální atmosféra se zde mísí s tou evropskou, historie na vás dýchne na každém kroku, monumentální památky vám doslova vyrazí dech a zapadlé uličky vám nabídnou útulná posezení v tradičních kavárnách a čajovnách s vodními dýmkami nebo bistra s kebabem. Jídlo je zde vůbec velkým lákadlem, turecká kuchyně je velice pestrá a nabízí od každého trochu. Vlivem historie v sobě mísí balkánskou, asijskou, arabskou i středomořskou. Vyzkoušeli jsme například tureckou národní specialitu s názvem Kumpir, což je pečená brambora plněná vším možným, na co si jen vzpomenete. My na ni zašli do čtvrti Ortaköy, kde mají jedny z nejlepších.

23

Nejoblíbenější historické památky se nacházejí v části Sultanahmetu. Najdete zde chrám Hagia Sofia, Modrou mešitu, sultánský Topkapi palác a v bezprostřední blízkosti také další památku, kterou rozhodně nemůžete vynechat, podzemní historickou vodárnu Basilica Cistern.

24

 

Kdo má rád nakupování, smlouvání a vůbec atmosféru orientálních trhů, nesmí též vynechat největší zastřešené tržiště na světě Grand Bazar. Těšit se může na obchůdky se střevíčky, koženými věcmi, s lampičkami, vodními dýmkami a vůbec vším, co vám přijde na mysl. Pro koření však spíše vyrazte na speciální spice market Egyptský trh s kořením. Najdete zde i různé druhy ořechů a tureckých sladkostí. Nachází se v blízkosti Nové Mešity Yeni Cami a už z dálky vás přivítá svou vůní.

25

 

Na kávičku jsme si po moři zajeli do čtvrti Kadıköy, což je v podstatě centrum asijské části Istanbulu. Během mžiku jsme tak se tak z Evropy přemístili do Asie. Městská doprava v Istanbulu je vůbec skvěle organizovaná a založena na podobném principu té londýnské. V rámci transportní infrastruktury jsme využívali jak metro, tramvaje, trajekty, tzv. Tünel (druhá nejstarší lanová dráha na světě) a také taxi, které je oproti české službě v Istanbulu o něco levnější.

21

 

Istanbul je zkrátka moderní kosmopolitní město, které si však uchovává svou historii a svébytnou atmosféru a hned se vám dostane pod kůži. Je atraktivní po celý rok a turistům má opravdu hodně co nabídnout. Takže neváhejte a vyrazte do Orientu, kde si chvílemi budete připadat jak v pohádce Tisíce a jedné noci až vám oči  budou přecházet, tělo se chvět a srdce samou radostí plesat.

Život je zajímavý právě pro tu možnost uskutečnit nějaký sen. – Alchymista

Vaše poletavá Šeherezáda P. 🙂

22

 

23

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky