Šťastná Eva Toulová

Mladičká nadějná česká režisérka Eva Toulová je další poletuchou v tom pravém slova smyslu. Poletuje mezi filmem, literaturou a výtvarným uměním a v každém z těchto oborů je jako ryba ve vodě (jako Vodnář má k vodě blízko). Co je však jejímu srdci nejbližší a na co je obzvlášť pyšná, vám poví sama v následujícím krátkém interview, který jsem s ní pro vás udělala.

22

Evi, při výčtu Tvých aktivit mne napadá přívlastek renesanční bytost. Svůj film Šťastná, který jsi minulý rok uvedla do kin, jsi nejen režírovala, ale byla jsi také producentkou a scénáristkou. Do toho jsi výtvarnicí a také píšeš knihy. Dá se ale vůbec říci, co Tě nejvíc baví a naplňuje?

Určitě mě ze všeho nejvíc baví režie – to bezpochyby. Ale líbí se mi tvořit a zasahovat do filmu co nejkomplexněji. Jako scénárista si rozhodovat o ději a jako producent si vytvářet konkrétní natáčecí podmínky, které splňují mé vizuální představy. Dále se ale stále věnuji poměrně intenzivně i malbě – je to zas něco jiného. Film vzniká několik let, kdežto obrazem mohu své momentální umělecké vize vyjádřit prakticky okamžitě. Na rozdíl od filmu, který se už od počátku neustále plánuje a připravuje, mi malba poskytuje možnost spontánnosti. Velmi ráda tyto umělecké odvětví prostřídávám a to, že ovládám víc uměleckých oborů mi poskytuje uměleckou svobodu.

23

Vystudovala jsi obor režie na pražské FAMU pod vedením skvělé režisérky Věry Chytilové, která byla podobně všestranně nadanou poletuchou. Jak na ni dnes vzpomínáš a který její film máš nejradši?

Paní Chytilová je jeden z takových těch mála lidí, jejichž setkání s nimi vás změní – ve filmových dílnách neřešila jen filmy, ale i nás samotné – čím se právě zabýváme? Co nás trápí? Jaké je naše téma? A naučila nás tímto osobním autorským přístupem i takto přemýšlet o filmech při jejich tvorbě. Mít ve filmu „kus sebe samé“. Nebýt její výuky, přistupovala bych k filmu úplně jinak, patrně neosobněji. Z filmů doslova miluju její Sedmikrásky. Je to jeden z nejkrásnějších filmů, které jsme kdy viděla – předběhl dobu a funguje dodnes.

25

Se Sedmikráskami naprosto souhlasím. U studia ještě zůstaneme. Tvůj film Šťastná je lovestory z divadelního prostředí o mladých studentkách herectví. Čerpala jsi ze svého studentského života, a proč jsi vůbec zvolila toto téma?

Když můžu, volím si hlavně témata, dobu a postavy, kterým rozumím – což jsou samozřejmě právě ty, vycházející z reálných skutečností. Ve Šťastné jsme se snažili pracovat s nadsázkou, ale zrovna včera mi má dobrá kamarádka říkala, jak neskutečně podobný reálným situacím ten film je, že dřív by si ani nemyslela, že se to tak v zákulisí mezi herci vážně děje.

Když jsme u těch lovestory, jak jsi na tom ve svém soukromém životě? Je někdo po Tvém boku, kdo Ti je oporou a inspirací a s kým trávíš dlouhé zimní večery? 🙂

Nevím, jestli se dá nazývat úplně oporou, ale zamilovaná jsem. Dlouhé zimní večery ale trávím většinou prací, abych jako správný „umělec“ mohla prospat bez výčitek celé dopoledne. Což se mi pořád nedaří napravit.

24

Kdybys ode mne dostala neomezený rozpočet a mohla bys sis vybrat kteréhokoliv herce a herečku a obsadit je do svého filmu, kteří by to byli? A o čem by byl takový film?

Krásná představa. I když je fakt, že to jen o tom rozpočtu není. Vždycky jsem chtěla natočit nějaký příšerně nákladný historický velkofilm, i když poslední dobou mě láká i sci-fi. Ale spíš než žánr je pro mě důležitý dobrý scénář a těch zas tak moc není. Zaměřuji se spíš na ženská témata – taková Černá labuť je přesně něco takového, co bych chtěla jednou natočit. Nebo klidně něco jako zmíněné Sedmikrásky. Z herců obdivuji Natalie Portman nebo Kate Blanchett. Z českých herců Ivana Trojana a Karla Rodena.

Rok 2015 se pomalu blíží ke konci. Jaký byl tento rok pro Tebe, co se Ti povedlo a na co jsi pyšná? Co dalšího Tě čeká v roce příštím?

Na rok 2015 budu vzpomínat určitě pozitivně. První čtvrtinu roku mi zabrala propagace filmu našeho Šťastná, který do kin vstoupil koncem roku 2014 /přesně 18.12.2014/. Dále jsem měla tu čest se režijně podílet na několika kratších filmech a reklamách. A dost jsem scénářovala, zhruba na čtyřech filmových či seriálových projektech, o kterých nesmím bohužel zatím sdělit nic bližšího. Dost jsem si zharmonizovala i svůj dřív hektičtější styl života a konečně se donutila sportovat, což je u mě opravdu výkon.

Závěrem moc děkuji za rozhovor a zakončím ho ne příliš originálně, nikoliv však od věci. Co Tě činí Šťastnou?

Také děkuji za milý rozhovor. Je pravda, že jsem na tuhle otázku párkrát odpovídala. Zbožňuju natáčení – to už je prostě droga. Jsem taky hodně zvířátková, takže hrozně ráda trávím čas s mým mini jorkšíským teriérem. A poslední 4 měsíce jsem se dala na intenzivní plavání – jsem Vodnář a vodu prostě miluju! A také se samozřejmě hrozně ráda koukám na filmy – hlavně ty, které za to stojí.

21

 

Foto zdroj: archiv E. Toulové

zdroj: YouTube

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky