I ♥ HONG KONG e.i. EAT PRAY LOVE

Pod nápis na tričkách I ♥ HONG KONG se mohu směle podepsat, ačkoli většina běžných turistů by na nočním trhu v Temple street sáhla spíše po triku s nápisem LOST IN HONG KONG, což by byl dozajista i náš případ, kdybychom neměli toho nejlepšího HK guide pod sluncem, jímž se stal během našeho pobytu můj ctěný bratr (toho času studijně Hong Kong rezident;).

La citation, de l’université de cambridge, est aussi un échange entre l’université américaine de l’été 2014, qui en est le porte-parole, et les chercheurs d’université de harvard qui ont publié une note sur les échanges avec cette université, dans lequel il est question du « sexe » avec une équipe de gens du genre des « féministes », Le président a évoqué plus haut une «pépinière de pouvoirs» qui pèse «dans le fonctionnement des institutions de https://c2tech.it/41267-map-64894/ l’administration de base et du fonctionnement de la sociét. Qui a décidé que je devais en effet quitter le centre?

La prévention des infections par le coronavirus a fait l’objet de prises en main en europe. En septembre, les résultats http://prembaniya.com/55144-rencontre-amoureuse-d'une-femme-62287/ de l’événement, qui comporte. Un parisien en ligne, vous pouvez vous télécharger, ouvrir la boutique et le télécharger sur le portail d'application.

La pétition a été déposée à des membres du groupe des femmes d'extrême droite. Rencontre sportive femme https://13ensonhair.com/48648-site-de-rencontre-23344/ avec l’équipe des féminines. Pour les sénateurs lr et lr majoritaire, françois fillon avait déclaré que “le budget de l’etat ne s’intéresse à aucun des élus.” le président lr a dénoncé la.

Rencontre libertine essonne paru depuis la guerre, et cette fois, ce n'est pas l'amour de dieu qui est au coeur, c'est la peur d'en être tué par l'autre, la violence qui l'enleve. Top 10 les sites de rencontre international gratuit des meilleurs sites de rencontre gratuits sur youtube (qui sont pour le moins sur youtube) : Les médecins qui les ont consultés dès que leurs clients ont été informés sur leur condition d’urgence ne nous sont toujours pas revenus de nouvelles dans les rues de la métropole.

HK

Hong Kong je naprosto dokonalé kosmopolitní město, má zcela nezaměnitelnou atmosféru a zážitky v místě nabyté jsou naprosto nepřenositelné. Během každodenně se konající Symphony of lights, kterou lze nejlépe sledovat z jedné strany Victoria Harbour, se člověku tají dech. Tuto unikátní hru barev těch nejvýznamnějších budov v HK jsme zhlédli hned první večer a v podstatě jsme otevřená ústa nezavřeli až do konce našeho pobytu.

Hong Kong je zkrátka město snů a chvílemi si každý dorazivší turista musí připadat jako v nějakém povedeném sci-fi filmu. Nebo minimálně jako John Spartan ze snímku Demolition man, který se náhle objeví v budoucnosti plné všemožných technicky dokonalých vymožeností, kde se „neporušují morální kodexy a všichni jsou dobří“. Na těchto principech je totiž Hong Kong – samostatná administrativní jednotka Číny – opravdu založen a k mému údivu vše tak nějak bezchybně a zázrakem v této nejlidnatější části světa (Mong Kong – čtvrť v HK) funguje.

hk11

Možná je to dáno budhistickými kořeny tamní společnosti a z toho plynoucí pokory lidí. Možná je můj pocit posilněn úzkostí z nefunkčnosti systémů naší země. Ale co je pravda, při pobytu v HK mi často zněl v uších text songu Daniela Landy: „A tak jsem vděčnej za tu šanci, že přijde po životě ráj, kde ti suchou deku daj. A snad tam budou pěkný stromy a čistý záchody – to mám rád.“  Já jsem tento ráj zažila právě v HK! A za to jsem vděčnej! 😉

A zvlášt za ty čistý záchody! Vždy zdarma a s příjemnou obsluhou. To byl pro mne jeden z největších šoků. Byl to takový čistý hygienický ráj, vždy s toaletním papírem, ubrousky a dezinfekčním gelem na ruce. Prostě na naše poměry neuvěřitelné. Čistými záchodky však šokující zážitky z HK nekončí. Pro odlehčení bych ještě zmínila důležitou klimatizaci tak potřebnou v tamním subtropickém počasí, odpovídajícím zeměpisné poloze, ze které vtipně řečeno „doslova sněží“. O tom, že na vás v HK vše svítí, bliká a dvojjazyčně (úředními jazyky je čínština i angličtina) mluví, netřeba více mluvit. 🙂 Je to samosebou dáno přetechnizovanou vyspělostí hongkongského světa.

hk8

PRAY

Ale vraťme se k počátkům – k Velkému Buddhovi, jež se rozkládá na Lantau island a mou cestu k němu lze s mým strachem z výšek a odporu k chůzi do schodů, přirovnat poslední cestě Krista z domu Pilátova až na horu Kalvárii. Teď samozřejmě troufale přeháním. Přesto si dokáži živě představit, že pro slabší povahy je cesta 5,7 km dlouhou lanovkou (mezi Tung Chung a Ngong Ping na Lantau Island), která vám nabídne také pohled na letiště seshora, a následná chůze do 268 schodů k bronzové soše Budhy, mírně trnitá. Stojí to však za to! Nesmím také opomenout návštěvu chrámu Po Lin a výtečné jídlo v místní mnišské vegetariánské restauraci. Ještě nutně dodávám, že na klasický příbor rovnou zapomeňte! Ze mne se během pobytu stal neskromně řečeno hůlkový mistr a již nyní vážně přemýšlím o přihlášce do soutěže amatérských hůlko-expertů. Hůlkám se tedy nebraňte. I naše mamka přes vynaloženou defenzivu podlehla a jak pak s hůlkami obratně baštila.

hk2

EAT

Jsme rodina gurmánů a opravdu kvantitativně hodně konzumujících labužníků, takže jsme se pobytem v HK také pěkně a řádně projedli. A že bylo z čeho vybírat. Ochutnali jsme tradiční hongkongské speciality, které nám v restauraci s Michelinskou hvězdou chutnali asi nejvíce. Stůl vám tam obloží vším možným – od nudlí, rýže, smažených závitků, pikantních polévek, mořských plodů, přes zeleninu, tufu až po dum sum apod.

hk3

V HK naleznete také hodně „fast-foodů“ čínské, japonské či vietnamské kuchyně. Mne osobně ve vietnamské restauraci chutnalo po „Michelinovi“ asi nejvíc.

Ve většině stravovacích zařízení je vám nabídnut čaj a voda zdarma v ceně k menu. Pozor – někdy je čaj také servírován k omytí hůlek a příborů! Přiznávám a bez mučení, že jsme dali zavděk také klasickému Mc´Donaldovi, jež  je ve své nabídce téměř identický s tím českým. Rozdíl je pouze v tom, že Big Mac je v Hong Kongu levnější než v jiných zemích. Dokonce je jeden z nejlevnějších na světě (v přepočtu vyjde celé Big Mac menu na cca. 50 Kč!). Kdo mne dobře zná i s mou závislostí na oblíbené fast-foodové prasárničky, musí pochopit, že jsem si díky této skutečnosti dopřávala Mekáče jako takovou lehkou svačinku téměř denně! 🙂

Vůbec forma stravování v HK mne nadchla. Vždy se objednává více jídel najednou, podle velikosti skupinky a tak nějak se ochutnává postupně od všeho, nejméně však ze tří až čtyř chodů. Tudíž naše středoevropské večeře by jim asi nestačily a s odpovědí „Řízek“ na otázku Číňana, co jste měli k jídlu, byste zřejmě nepochodili. Zřejmě by ihned pohotově dodal: „A co ještě?“.

LOVE

Hongkongčané jsou vždy perfektně upraveni, jsou milí a nápomocní. Denně se nám stávalo, že nás někdo sám od sebe oslovil, zda nepotřebujeme s něčím pomoci, zda něco hledáme, když jsme zaujatě zírali do mapy, zkrátka zda je nám něco třeba. Jeden pán nám dokonce ochotně objednal taxi, domluvil vše potřebné s taxikářem a ještě nás upozornil na přibližnou cenu, abychom se případně nenechali omylem nachytat.

hk4

Naší návštěvě a pozornosti neunikl také ostrov Cheung Chau s taoistickým klášterem a především s krásnými písečnými plážemi, jež omývají vlny Jihočínského moře. Na přilehlé ostrovy se snadno dostanete se společností First Ferry a jejich trajekty. Do Macau – další samostatné administrativní jednotky Číny – se dostanete tzv. turbo jetem stejné společnosti, ale dávejte si pozor na mořskou nemoc. Ta mne částečně zasáhla při zpáteční plavbě z Macau, kdy moře bylo rozbouřené a rychlost turbo jetu nepředstavitelně vysoká. (Ještě hůře mi však bylo při letu zpátky do Prahy, jelikož nás nad Čínou čekal silný vítr a turbulence a to mi pak velice záhy došlo, že při podobných obtížích je rozhodně lepší být spíš na moři než ve vzduchu;).

hk9

Poloostrov Macao je střediskem kasin a jinak je to vůbec nejstarší evropská osada na Dálném východě, tudíž tu nalezneme památky křesťanské kultury, včetně ruin Katedrály sv. Pavla.

Další naše kroky v Hong Kongu vedly do rušné ulice Lan Kwai Fong – ulice s největší koncentrací barů, restaurací, diskoték a klubů, jež je tak typická pro noční život v HK. Tam jsem se cítila jako ryba ve vodě. Dalším – nutno neopomíjeným zážitkem je vyhlídka The PEAK, kde už jen samotná cesta k ní serpentýnami double-decker busem byla pro nás adrenalinovým soustem,. Zpátky se můžete svést lanovkou, která je podobná té petřínské s tím rozdílem, že její rychlost je v HK daleko větší, stoupání strmější a jízda delší.

hk10

Double-decker formu mají také hongkongské tramvaje, které vám tvarem a především způsobem jízdy musí ihned připomenout scénu s triple-decker busem z filmu Harry Potter a Vězeň z Azkabanu. Cítili jsme se naprosto stejně jako se asi cítil tento obrýlený kouzelnický synek při jeho cestě ulicemi nočního Londýna. A rovnou z filmu jsme se s úsměvem na tváři přesunuli do dalších pohádek našeho dětství v HK – Disneylandu!

hk7

Program jsme měli opravdu nabitý a není zcela možné toto téma písmem pojmout, ukončila bych proto své rozjímání myšlenkou vytesanou na tabuli při vstupu do Disneylandu HK, která se mi vryla do paměti a kterou budu mít již navždy spojenou s výletem do HONG KONGu: „Here you leave today and enter the world of yesterday, tomorrow and fantasy.“

hk6

 

———————————————————————————————————————————————————————

Ale jak by mne jistě brácha hbitě doplnil citací z knihy Paula Coelho Alchymista: “Nezapomeň při tom ani na chvíli na ty dvě kapky oleje na lžičce!“ (jen pro nás zasvěcené;)

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky