Napříč Krétou

Kréta je Megalonissos („Velký ostrov“) a majestátně nabízí vše, co cestovatelé hledají – od architektonických památek, měst s pouličním ruchem, rozlehlých plání s olivovníky, velkolepá pohoří, hory a soutěsky, romantické rybářské přístavy, až po široké či menší slunečné pláže a letoviska, která v noci září neony. V zimě pak v horách i sníh.

1

Při našem krétském putování jsme použili jak krétskou hromadnou meziměstskou i dálkovou dopravu, tak jsme si půjčili auto, tudíž na vlastní kůži okusili řidičské dovednosti Řeků, pluli lodí po moři, na šlapadle po jezeru a taxíkem po tahu. 🙂

Kréta je opravdu kouzelná a dýchne na vás svou dlouhou historií a to především pozůstatky Mínojské kultury v jejím tehdejším hlavním městě – Knossos.

2

Zdi a bašty benátské pevnosti, která nebyla nikdy dobyta, najdete na ostrůvku Spinalonga. Od roku 1903 do roku 1957 ostrov sloužil jako kolonie pro malomocné (důvodem mohla být snaha vyhnat z ostrova muslimské osadníky).

3

Ve středu města Agios Nikolaos (Ag Nik) se nachází sladkovodní jezero Voulismeni, ve kterém se podle legendy koupávala bohyně Athéna.

4

Chania (do roku 1971 hlavní město Kréty) nabízí půvabné staré město, o němž se říká, že patří vůbec k nejkrásnějším v celém Řecku. Chlubí se spousto benátských a osmánských budov a pravou řeckou atmosférou s úzkými uličkami, útulnými tavernami a kavárnami.

5

Kousek od města Rethymnon (v minulosti intelektuálním centrem Kréty, dodnes sídlem nejuznávanější krétské univerzity a místem konání Renesančního festivalu) jsme objevili idylické sladkovodní jezero Kourna, kde si můžete zapůjčit loďku či šlapadlo a romanticky se kochat úchvatným prostředím nebo se jen vykoupat.

6

Krásné koupání nabízí také pláž Bali (cestou z Rethymnonu do hlavního města Heraklion) s velmi jemným pískem, se žlutavou až okrovou barvu.

7

Na Krétě jsme toho však viděli a zažili mnohem víc, přesto by bylo stále ještě co objevovat. Také jsme si i dost pochutnali na krétském jídle, pití i pivu (značka Mythos docela ujde;). Pouze naučit se krétský tanec z filmu Řek Zorba nám nějak uniklo. Tak snad příště, o důvod víc se na Kréta ještě jednou vrátit! 😉

Vaše „bohyně“ P.

PS: Věděli jste, že tanec syrtaki, který se objevil ve filmu Řek Zorba (film), vůbec neexistoval? Původní krétský tanec pendozali se Anthony Quinn nedokázal naučit, tak pro něj hudební skladatel Mikis Theodorakis napsal jednoduchou taneční melodii. A zprvu vyděšení Kréťané jednodušší choreografii na chytlavou melodii vzali rázem za svou! 😉

zdroj: YouTube

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky