Magické jmelí

Jmelí bílé je nejrozšířenější poloparazitickou rostlinou českých dřevin. Zatímco jehličnaté a listnaté stromy hostí tento keřík nedobrovolně, během Vánoc by větvička jmelí neměla chybět v žádné domácnosti. Čím více je pak na větvičce bílých bobulí, tím větší štěstí nás čeká příští rok. Tato stále zelená rostlina je obestřena řadou legend a mýtů.

22

Nejromantičtější pověrou je polibek pod zavěšeným jmelím, kterým se prý umocní a udrží svazek mezi dvěma lidmi (podle Keltů zajišťuje taktéž plodnost).  O něco tajemnější je význam ochrany proti čarodějnicím a zlým duchům. Jeho zavěšením nad štědrovečerním stolem si navíc zajistíme bohatou úrodu, nad vchodovými dveřmi pak výzvu k návštěvě a již zmiňovanou ochranu před démony.

Darované jmelí obdarovanému přináší ochranu před nemocí a spokojenost. Takže určitě někomu jmelí s láskou darujte a s pokorou sami jako dar od někoho přijměte.

Podle další legendy prý Josef ze stromu jmelí vyřezal kolébku pro Ježíška a Římané z kmene stromu vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Patrně i proto se v křesťanské tradici jmelí udrželo jako celosvětový symbol vánočních svátků.

Traduje se, že větvička jmelí pod polštářem přivolává věštecké sny. Dále jmelí symbolizuje štěstí, odvahu, lásku. To zlaté pak bohatství, poslední bobulka je ochranným talismanem a prokázané jsou také léčebné účinky jmelí.

Užívá se ke snížení nízkého tlaku, tlumení bolesti hlavy a migrény, k ovlivnění činnosti slinivky. Mírní také menstruační bolesti a pomáhá léčit neplodnost. Přidává se také do různých kosmetických přípravků. Jedovaté látky ve jmelí obsažené brzdí nádorové bujení a v současné době probíhá rozsáhlý výzkum možnosti léčby rakoviny.

Věřím, že už vám magické jmelí taktéž doma visí a líbáte se pod ním jako diví. 🙂 Nezapomeňte však na polibek především na Štědrý den. Předznamenává totiž, že se s milovanými setkáte i příští rok a zajistí vám jejich lásku až do příštích Vánoc.

Jmelí nejmelí, mějte štěstí a lásku pořád a líbejte se do omdlení.

Vaše vánočně naladěná P.

20

 

 

 

.

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky