Valpuržina noc

Poslední dubnová noc věnovaná Pálení čarodějnic je ve znamení čar a kouzel. Je považována za magickou a je nazývána různými jmény (Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine).

Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétávají na čarodějnický sabat, na kterém tančí, hodují a radují se ze všeho zlého, co napáchaly. Poté se rozejdou či rozletí na košťatech po okolí, aby škodily lidem dobytku i budoucí úrodě.

Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými a nečistými silami obecně) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky, aby lidé letící čarodějnice v povětří viděli, případně přímo srazili k zemi a hned ji v ohni upálili. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, sypal se na pole mezi řádky vyrašených plodin, žhavými uhlíky se se zapalovaly domácí krby. Jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti a věřilo se, že se právě tuto noc otevírají místa s ukrytým pokladem.

Čarovná noc má též sílu plnit přání. Navíc je to velice plodná noc. Kdo touží po miminku, má nejlepší příležitost. Děti počaté právě tuhle noc jsou prý celý život šťastné.

Ať už tedy tuto noc strávíte jakkoliv, užijte si ji, chraňte se a množte se. 🙂 Buďte šťastni.

Vaše čarodějka P.

PS: Tipy, kam s koštětem vyrazit na pořádný ohníček najdete v odkazu na FB příspěvek.

8

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky