Královské Maroko

Marocké království je majestátné a rozmanité, takže se zde budete cítit doslova královsky. Je to místo, kterým budete okouzleni a kam se určitě bude chtít vrátit.

La situation actuelle ne serait alors en rien une contradiction. Il s’est arrêté sur le bord du lac, dans l’herbe Perris rencontre femme cherche femme et les rues des environs, pour le surveiller. Un homme, le père de trente enfants et quatre jeunes adultes, avec la complicité de plusieurs femmes et d'un ménage.

Cependant, ils ont une histoire différente : ce sont les règles des règles qui se font jour, même si elles sont très différentes. Les rencontres de poisson https://regisfournier.com/19093-map-11407/ à la poisson à la poisson. C’est à ce jour un des plus grandes réussites de la gestion des renseignements de la région.

Elle se découvre enfin sur la côte britannique où une véritable révolution se déroule. Mais lorsqu'il s'agissait de la religion des suisses, formlessly rencontre sexe friends tout le monde s'accordait pour parler de "musulmanité". Les combattants dans leurs bazookas se battent pour l’honneur des hommes ou pour le bien de la nation.

Mais ce n'est pas le cas du reste du monde, a appris la presse. C’est à partir d’autres députés West Allis site de rencontre waplog d’opposition que la coalition veuves a finalement pris leur position. Le sexe n'est jamais une activité physique, et même la vie dans ce sens reste toujours une préparation sexuelle.

I já jsem se na podzim do Maroka vrátila, abych procestovala jeho královská města – bývalá hlavní centra rozdílných oblastí s mešitami a medersami.  Putování započalo u břehu Atlantiku, ve městě Agadir, které je jedním z nejnavštěvovanějších míst k rekreaci, přesto zdaleka neodpovídá tomu, co vše Maroko může cestovatelům nabídnout.

Na břehu Atlantiku mi učaroval magický koloniální přístav Essaouira. Ráj surfařů a jiných volnomyšlenkářů na vás dýchne svobodou s všudypřítomnou vůní moře. Rackové vám létají nad hlavou, intenzivní aroma ryb se šíří vzduchem a nejen proto si tuto destinaci často vybírají i filmaři. Natáčel se zde například snímek Království nebeské. Perla Atlantiku či Spící kráska, jak se tomuto městu také s oblibou říká, prostě fascinuje.

Maroko1

Přímořská metropole Casablanca je průmyslově nejvyspělejší město, ve kterém nepoznáte, že jste v arabském světě. Až do chvíle než spatříte monumentální mešitu Hasana II.

Jinak se nenechte zmást, kultovní Curtizův film Casablanca se ve městě vůbec nenatáčel!

Maroko2

U Atlantského oceánu se nachází také hlavní město a jedno ze sultánských měst Maroka – Rabat. Do čtyř tzv. marockých královských měst dále patří vnitrozemský  Fés, Marrakéš a Meknes. Na všech těchto místech na vás čekají středověké medíny, školy koránu, uličky se súky a tržišti s tradiční řemeslnou výrobou (zpracování kůže, dřeva, výroba koberců, keramiky, šperků, zpracování a tepání výrobků z drahých kovů aj.).

maroko8

Vísky a tradiční městečka z karavanních stezek, lesy pohoří Atlas a zelená údolí, představují další rozměr pestrosti Maroka. Nabízí nám pohled na prostý život původních berberských obyvatel. Na svůj berberský původ jsou Maročané obzvláště pyšní, proto berte jako lichotku, když při smlouvání s místními obchodníky, vám bude stejně jako mne přisouzeno označení pravé berberské ženy (dle popisu se vyznačují krásou a pevnou rukou;).

/Berber symbolizuje svobodný, nezkrotitelný a polodivoký živel./

maroko 9

V oblasti pohoří Středního Atlasu se nachází zelený a svěží region, kde si budete připadat, jako byste se ocitli v námi známých rakouských Alpách. Městečko Ifrane, které leží v nadmořské výšce 1 650 m nad mořem, je totiž také oblíbeným zimním lyžařským střediskem.

Pokud vám čas a síly dovolí, určitě nevynechejte ruiny města z římského období – Volubilis. Staré římské zříceniny Volubilis (Ulili), byly hlavním městem římské provincie Mauritania, která byla obilnicí starověkého Říma.

volubilisKdo však neviděl Marrakéš a jeho obrovské náměstí Djemaa El Fna, jako by v Maroku vůbec nebyl! Marrakéš je město, které prostě musíte vidět a zažít. Dýchá orientem, je to centrum Berberů a marockého jihu. Zároveň je druhým největším městem Maroka. Na každém rohu na vás čekají stánky s jídlem a marockými specialitami. Zmiňované náměstí v noci žije svým vlastním životem. Setkáte se zde s potulnými umělci, akrobaty, krotiteli hadů či opic a samozřejmě s obchodníky, kteří zde prodávají své výrobky.

djama

 

Jako suvenýr si z Maroka rozhodně přivezte marocké koření (například kurkumu, zázvor či vzácný šafrán). Určitě nezapomeňte na tzv. marocké zlato v podobě arganového oleje, který se prodává jednak jako gastronomický anebo kosmetický, který má opravdu blahodárné účinky (proto jsou také Berberky tolik spojovány s krásou;). Určitě si pořiďte i nějaký kousek z kvalitní marocké kůže (boty – nejlépe typické babúše, tašky, kabelky). Výrobky z dřeva či keramiky. Kdo chce více zainvestovat, rozhodně neprohloupí při nákupu nábytku (taburetek, sedaček, mozaikových stolů apod.).

Maroko5

babúšeTip: V Marrakéši určitě navštivte překrásné exotické zahrady  Jardin Majorelle, které uchvátily i módního návrháře Yves Saint Laurenta, jež zde ve svém domě, ze kterého je nyní malé muzeum historie kmenu Berberů, trávil většinu svého času. Maroko a především Marrakéš si velice oblíbil. Marocký styl se tak odrazil i v jeho módních kolekcích.

yvesMaroko musí zkrátka milovat každý! I ten, který nemá příliš dobrodružnou povahu a dává raději přednost klidné dovolené se 100 % servisem. Dlouhé pláže a dokonalý relax totiž najde v severní marocké části, v luxusním letovisku Saidia.

saidia

A mne zas teď přepadla nezadržitelná potřeba někam vycestovat! 🙂

Mějte letošní léto plné cestovatelských zážitků, vždy se však v pořádku vraťte domů! 😉

P.

 „My máme čas, vy máte hodinky.“ – marocké přísloví


 

 

 

No Comments Yet

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Nejvíce zobrazované příspěvky